Noc muzeów 2017 plakat

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w "Jadernówce" w całości poświęcona jest fotografii - dziedzinie, która jest naszą domeną. Postanowiliśmy tym razem przybliżyć nieco czas tzw. przedfotograficzny - zaprezentujemy działanie urządzeń, które wykorzystywało światło i często służyły do portretowania, ale nie były jeszcze techniką pozwalającą na utrwalenie obrazu. Zespół pracowników "Jadernówki" zbudował kilka takich urządzeń: camera obscura, camera lucida, stanowisko do portretów cieniowych. Pokażemy jak działała laterna magica - prezentując obrazki malowane na szkle.Każdy gość będzie mógł sam spróbować obsłużyć każdy z przyrządów.
Ponadto zaprezentujemy wystawę "Zawód fotograf", która w jednej części pokaże fotografów przy pracy - zdjęcia dzięki uprzejmości Agencji Fotografów FORUM, w drugiej zaś części zaprezentujemy nasze zbiory fotograficzne w szerszym ujęciu - będą więc nie tylko stare aparaty, ale także powiększalniki, kopiarki, kamery i projektory filmowe, lampy błyskowe, światłomierze, filtry i obiektywy, kasety na szklane płyty sprzęt ciemniowy.
Na stałej ekspozycji w dawnym Zakładzie Fotograficznym Jadernych także pojawią się nowe elementy, między innymi dwa obrazy olejne - jeden malowany przez Augusta Jadernego w 1901 roku, drugi autorstwa Bronisławy Jadernowej z roku 1904.

Niewątpliwą atrakcją dnia będzie specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz zdjęć przedwojennego Mielca w technice 3D.

NOCMUZEÓWPROGRAM

.